3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze tapety

3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze tapety

Właściwie dobrana tapeta to niewątpliwie rozwiązanie, które dodaje wnętrzom wyrazu i atrakcyjności. Pozwala nam kreować charakter wnętrza i podkreślić jego walory. Niektóre tapety stanowią wręcz nowoczesne dzieła sztuki, które wprowadzają do wnętrz artyzm nie mniejszy niż obrazy. 

Jak dobrze wybrać tapetę? Czego unikać? Jakie są 3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze tapety?

Image By freepik

Klucz do sukcesu, jakim jest uatrakcyjnienie wnętrza poprzez zastosowanie tapety, ukryty jest w pierwszym zdaniu tego wpisu i jest nim właściwy dobór tapety. 

O tym na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tapety możesz przeczytać w  moim poprzednim wpisie Jak wybrać tapetę- 5 kluczowych kwestii – detale (detalesylwiagrajewska.pl) 

Dzisiaj, kończąc cykl poświęcony tematowi tapet, wskażę Ci 3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze tapety. Oto błędy, których warto unikać.

3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze tapety

Błąd nr 1. Wybór tapety niezgodnej stylistycznie z aranżacją wnętrza

Image by Racool_studio on Freepik

“Nawet najpiękniejsza tapeta nie spełni swojej roli, gdy będzie kłócić się ze stylistyką pomieszczenia.”

To cytat z poprzedniego wpisu, który warto raz jeszcze podkreślić. 

Nie wiem jak Wy Panowie, ale, drogie Panie, założę się, że macie za sobą sytuację, w której Wasza znajoma miała na sobie zjawiskową sukienkę, szałową koszulę czy odlotowe spodnie i pragnąc mieć takie same zamówiłyście ten element garderoby bez dłuższego zastanowienia, a gdy zakup trafił w Wasze ręce i doszło do przymiarki okazało się, że … coś jest nie tak. Tu odstaje, tam odstaje, kolor nie współgra z Waszym typem urody, krój nie podkreśla walorów Waszej sylwetki i generalnie piękne, ale nie dla Was. Prawda? 

Podobny błąd popełniany jest przy zakupie tapety.

Na rynku jest całe mnóstwo przepięknych tapet, które potrafią wywrzeć na nas tak ogromne wrażenie, że ulegamy chwili i przestajemy myśleć o tapecie w kontekście jednego z elementów naszego wnętrza, który powinien być do niego dostosowany. Widzimy obłędną tapetę i pojawia się tylko jedna myśl: chcę ją widzieć na swojej ścianie. Konsekwencją takiego spontanicznego wyboru może być konieczność gruntownej zmiany aranżacji wnętrza w celu uzyskania spójności wyrazu, a co za tym idzie, dodatkowe koszty. Pamiętajmy, że tapeta jako element dekoracyjny jest mocnym akcentem we wnętrzu i jej stylistyczne dopasowanie do pozostałych elementów wyposażenia wnętrza jest wysoce istotne dla uzyskania właściwego efektu wizualnego.

Błąd nr 2. Nieuwzględnienie formatu i pasowania wzoru

Image By freepik

Każda tapeta ma swój dedykowany wymiar i dostosowany do niego podział na rolki. Zdarza się, że oczarowani urokiem wybranej tapety, dokonujemy zakupu bez zwrócenia uwagi na format prezentowanego wzoru. Może się wówczas okazać, że wybrana tapeta (przez wzgląd na rozmiar naszej ściany) nie będzie prezentowała się tak, jakbyśmy tego oczekiwali ( na przykład wzór będzie widoczny jedynie w połowie).

Na szczęście ryzyko popełnienia tego błędu maleje, gdyż obecnie większość firm oferujących tapety posiada na swoich stronach narzędzie umożliwiające personalizację produktu- określenie wymiarów ściany i dopasowanie do nich wzoru zgodnie ze swoimi preferencjami. 

Kolejną kwestią, która bywa pomijana przy zakupie tapety, jest pasowanie wzoru. Jest to element, który pozwala nam określić ile rolek tapety będziemy potrzebować i jaki będzie potencjalny odpad.

Wyróżniamy trzy rodzaje tapet: bez pasowania wzoru, z prostym pasowaniem wzoru i z pasowaniem wzoru z przesunięciem.

I w tym przypadku przy zakupie warto posłużyć się narzędziem, jakim producenci wspierają swoich Klientów, w postaci kalkulatora, który po wpisaniu wymiarów ściany podpowie Ci jaką ilość tapety zakupić.

Dlaczego właściwe określenie zapotrzebowania jest tak istotne?

Nie tylko ze względu na możliwość jak najszybszego ukończenia prac związanych z tapetowaniem, bez konieczności oczekiwania na kolejną przesyłkę, ale przede wszystkim dlatego, że tapeta z innej serii może delikatnie różnić się od wcześniej zakupionej. Jeżeli w trakcie prac okaże się, że zamówiłeś zbyt małą ilość tapety, przed dokonaniem ponownego zakupu upewnij się, czy tapety nie będą się różnić. 

Zwróć uwagę na format i pasowanie wzoru – porównaj je z wymiarami swojej ściany i spróbuj sobie wyobrazić, jak wybrana tapeta będzie wyglądała w Twoim wnętrzu

Błąd nr 3. Nieuwzględnienie warunków panujących w pomieszczeniu przy wyborze rodzaju tapety

O tej kwestii także wspominałam w poprzednim wpisie i jak się okazuje, jest ona dosyć często pomijana przez kupujących.

Aby uniknąć rozczarowania na widok marszczącej się lub odstającej tapety w naszym wnętrzu, należy uwzględnić warunki panujące w pomieszczeniu. Ta kwestia dotyczy przede wszystkim łazienek, w których panuje duża wilgotność i podwyższona temperatura. Świetnie w takim przypadku sprawdzą się tapety winylowe lub szklane.

Nie widzisz atrakcyjnej tapety tego rodzaju? Może warto zwrócić uwagę na ostatni hit wnętrzarski, jakim są płytki dekoracyjne do złudzenia przypominające tapetę?

Jest to rozwiązanie łączące charakterystyczny dla tapet artyzm z wytrzymałością gresu. Warto tutaj zwrócić uwagę na propozycję Wonderwall Studio – Beautifull Wallpapers (wonderwall-studio.pl) Ta marka oferuje prawdziwe wnętrzarskie dzieła sztuki  .

Chcąc uniknąć powstawania defektów tapety pod wpływem warunków panujących w pomieszczeniu, przy zakupie zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana tapeta.

Podsumujmy

3 najczęstsze błędy popełniane przy wyborze tapety

1. Wybór tapety niezgodnej stylistycznie z aranżacją wnętrza

2. Nieuwzględnienie formatu i pasowania wzoru 

3. Nieuwzględnienie warunków panujących w pomieszczeniu przy wyborze rodzaju tapety

Przeczytałeś wszystkie trzy wpisy dotyczące tapet i kwestii, na które warto zwrócić uwagę i których warto unikać przy ich zakupie? Świetnie! Posiadasz już wiedzę, która pomoże Ci dokonać trafionego zakupu.

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Ci owocnych poszukiwań wymarzonej tapety i spektakularnych efektów metamorfozy Twojego wnętrza z jej wykorzystaniem 🙂

Zobacz również:

O mnie

Cześć, nazywam się Sylwia Grajewska i jestem projektantką wnętrz.

Z natury jestem perfekcjonistką i zwracam dużą uwagę na detale- stąd nazwa mojej pracowni. W projektowaniu największą satysfakcją jest dla mnie zadowolenie inwestorów, którzy patrząc na proponowany przeze mnie projekt widzą swój wymarzony dom.

W moich projektach kieruję się ideą, że dom powinien być przestrzenią funkcjonalną, która pomaga redukować stres i daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa, natomiast lokale usługowe powinny wyróżniać się na tle innych i tworzyć klimat zachęcający do ponownej wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *