Przestrzeń nad blatem- 5 propozycji

Przestrzeń nad blatem- 5 propozycji

Skoro mówiliśmy już o kuchennych blatach oraz zlewozmywakach, to warto zatrzymać się jeszcze na chwilę w „okołoblatowych” tematach kuchennych i poświęcić kilka słów przestrzeni nad blatem.

Fragment ściany tuż nad dolną zabudową kuchenną jest zwykle narażony na oddziaływanie wysokiej temperatury oraz na zanieczyszczenia powstające w procesie gotowania. Wybierając materiał na ściankę nad blatem warto więc postawić na rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne.

Zastanawiasz się, jak ma wyglądać przestrzeń nad Twoim blatem? Poznaj moich 5 propozycji – być może znajdziesz wśród nich rozwiązanie, którego szukasz 🙂

Ściana nad blatem- 6 propozycji

Przestrzeń nad blatem- 5 propozycji

1. Mozaiki i cegiełki

Jednym z rozwiązań możliwych do zastosowania w obszarze ścianki przyblatowej jest różnego rodzaju mozaika. Jest to rozwiązanie dające ogrom możliwości aranżacyjnych i pozwalające na uzyskanie naprawdę zachwycających efektów.

Nie wierzysz? 🙂 Zerknij chociażby na realizacje z wykorzystaniem propozycji jednej z topowych firm oferujących mozaiki, Raw Decor Inspiracje – Odkryj Nowe Trendy i Pomysły na Wnętrza | Raw Decor.pl Mozaiki tej marki naprawdę „robią wnętrza” 🙂 Ich umiejętne skomponowanie z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza wydobywa z kuchni (lub łazienki) to, co najlepsze i podkreśla jej stylistykę, nadaje charakteru.

Na rynku znajdziemy mozaiki o najróżniejszych kształtach, kolorach i strukturach. Zastosowanie mozaiki pomoże nam uzyskać pożądany efekt wizualny: ożywić kuchnię, lub stworzyć minimalistyczną, harmonijną przestrzeń.

Mozaiki, zarówno te ceramiczne, szklane jak i kamienne, są odporne na działanie wysokiej temperatury więc mogą być zastosowane w niewielkiej odległości od płyty gazowej.

Dbając o czystość mozaiki należy posłużyć się gładką, nierysującą szmatką. Warto również poszukać dobrego impregnatu do fug, który zabezpieczy je przed zanieczyszczeniami. W przypadku wyrazistej mozaiki postaw na nieco ciemniejszą fugę- zanieczyszczenia, których nie uda Ci się pozbyć będą na niej mniej widoczne.

Nie jesteś fanem drobnej mozaiki np. w kształcie heksagonu? Postaw na cegiełkę. Wśród ceramicznych kolekcji znajdzie się coś zarówno dla fanów klasyki jak i dla fanów bardziej designerskich rozwiązań.

2. Okładziny kamienne i gres wielkoformatowy

Spiek kwarcowy, konglomerat, kamień naturalny, gres wielkoformatowy – wszystkie te rozwiązania to bez wątpienia ekskluzywna forma aranżacji ściany nad blatem, która pozwala uzyskać niezwykle elegancki efekt wizualny.

Poza efektownymi walorami estetycznymi te materiały posiadają doskonałe parametry użytkowe- są odporne na wysoką temperaturę, wilgoć oraz barwniki spożywcze. Ich pielęgnacja również nie jest z reguły wymagająca, a dodatkowo nie mamy tutaj fugi, która jest elementem najbardziej podatnym na trudne do usunięcia zabrudzenia.

Okładziny kamienne mogą być stosowane w bliskim sąsiedztwie płyt grzewczych każdego rodzaju.

Materiały te możemy umieścić jedynie na fragmencie ściany nad blatem ( tworząc tzw. opaskę), na całej ścianie, a nawet na większej powierzchni, np. ścianie sąsiadującej z aneksem kuchennym. Ostatnia opcja świetnie sprawdzi się w salonie z aneksem kuchennym – stosując ten sam materiał nad blatem oraz na sąsiadującej z aneksem ścianie lub kominku w salonie pozwoli Ci stworzyć gustowną i spójną aranżację Twojego wnętrza.

Minusem tego rozwiązania jest wysoka cena. Jeżeli zatem szukasz rozwiązania większego niż mozaika czy cegiełka, ale tańszego niż okładzina kamienna, być może Twoim faworytem okaże się propozycja 3 🙂



Okładziny kamienne to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w kuchni, łazience, ale również jako element nowoczesnego salonu, a nawet sypialni. 

3. Ścianki przyblatowe (materiały drewnopodobne)

Ścianki przyblatowe ( nazywane również panelami wnękowymi) to alternatywna w stosunku do okładzin kamiennych propozycja producentów materiałów drewnopodobnych.



Ścianki przyblatowe wykonane są z płyty wiórowej oraz dekoracyjnego HPL.

Występują w szerokiej ofercie wzorniczej- znajdziemy wśród nich dekory uni (jednobarwne), drewnopodobne, imitujące kamień, beton, a także inne wzory, np. terrazzo. Kolekcje zmieniają się wprost proporcjonalnie do trendów wnętrzarskich, co pozwola nam na wybór stylistycznych rozwiązań najbardziej na czasie.

Dodatkowo produkt ten występuje w różnych strukturach, a oferta producentów ścianek przyblatowych jest zwykle komplementarna z kolekcją blatów, dzięki czemu możemy kreować spójną, harmonijną kompozycję.

Ścianki przyblatowe można montować na istniejące płytki ścienne, co pozwala nam uniknąć ich skuwania. Cechują się wysoką trwałością i odpornością na działanie wody, temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie musimy obawiać się o ich pęknięcia i łatwo jest wykonać w nich otwory np. na gniazdka. Montaż ścianki przyblatowej możemy z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie.

4. Farba ceramiczna, kafle w płynie

Jeżeli zależy Ci na jednolitym kolorze Twojej ścianki nad blatem możesz pomalować ją farbą. Decydując się na to rozwiązanie warto postawić na farbę ceramiczną. Ten rodzaj farby dzięki połączeniu ceramicznych komponentów z żywicą i pigmentami, tworzy powłokę odporną na zmywanie i szorowanie. Jest to ekonomiczna opcja uzyskania jednolitej powierzchni nad blatem.

Jeżeli obawiasz się, że farba nie będzie rozwiązaniem wystarczająco odpornym na Twoje kuchenne „poczynania”, wypróbuj kafle w płynie.



Kafle w płynie to bezbarwny lakier impregnujący, tworzący powłokę odporną na wodę, ścieranie, zabrudzenia oraz detergenty.

Kafle w płynie to lakier impregnujący i dekoracyjny za razem. Dostępny jest w wersji półmat i połysk.

Jest to dodatkowe zabezpieczenie nie tylko w przypadku farby- kafle w płynie można stosować również na tynki dekoracyjne, kamień, cegłę, tapety papierowe (opcja mat, półmat), flizelinowe i winylowe ( do weryfikacji z producentem tapety, z wcześniejszą próbą schnięcia).

5. Tapeta winylowa / panel szklany

Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu niepowtarzalnie przytulnego klimatu w Twojej kuchni warto rozważyć zastosowanie w niej tapety. Wysokogatunkowe tapety winylowe (nieprzyjmujące wody) nadają się do mycia więc są przyjazne w utrzymaniu czystości.

Zastosowanie tapety świetnie sprawdzi się w kuchni otwartej na salon – wybierając delikatny wzór i umieszczając tapetę nie tylko nad blatem, ale również na ścianie łączącej te dwa pomieszczenia, możemy stworzyć płynne przejście z naszej kuchni do salonu.

Ostatnim rozwiązaniem, o którym wspomnę w dzisiejszym wpisie jest szkło hartowane. Jest to opcja, która na pewno wpisze się w gust osób lubiących wysoki połysk (szkło mocno odbija światło) a także osób lubiących wyraziste rysunki i wszelkiego rodzaju grafiki. Osobiście nie jestem fanką tego rozwiązania, ale jest to opcja, która funkcjonalnie sprawdzi się w kuchni i, może nie we mnie ;), ale znajdzie swojego odbiorcę pod względem estetycznym 🙂

Jeżeli zdecydujesz się na szkło w kuchni koniecznie zwróć uwagę na rodzaj szkła- czy jest to szkło float czy OptiWhite. Pierwsza z opcji, mimo, że jest szkłem bezbarwnym, ma zielony kolor i zniekształci obraz jaki wybrałeś. Optiwhite odda barwy dokładnie takimi, jakimi je widzimy przed oszkleniem grafiki.

Podsumujmy

Dokonując wyboru materiału na przestrzeń nad blatem należy uwzględnić aspekty estetyczne ( czyli nasze osobiste preferencje stylistyczne oraz ich spójność z aranżacją kuchni) oraz funkcjonalne ( rodzaj płyty grzewczej, a także rodzaj przyrządzanych posiłków – barwników, na jakich działanie będzie narażona ta część ściany).

Nie bez znaczenia jest także budżet jakim dysponujemy -jest to często decydujący aspekt w przypadku okładzin kamiennych, które są dosyć kosztowne. Jak więc widzicie jest to kwestia bardzo indywidualna i uwarunkowana wieloma czynnikami.

Na szczęście wybór jest dosyć szeroki i każdy znajdzie rozwiązanie idealne dla Siebie. 🙂

Potrzebujesz pomocy w aranżacji Twojej kuchni? Zapraszam po projekt:) Chętnie pomogę Ci stworzyć gustowną i funkcjonalną przestrzeń 🙂

Zobacz również:

O mnie

Cześć, nazywam się Sylwia Grajewska i jestem projektantką wnętrz.

Z natury jestem perfekcjonistką i zwracam dużą uwagę na detale- stąd nazwa mojej pracowni. W projektowaniu największą satysfakcją jest dla mnie zadowolenie inwestorów, którzy patrząc na proponowany przeze mnie projekt widzą swój wymarzony dom.

W moich projektach kieruję się ideą, że dom powinien być przestrzenią funkcjonalną, która pomaga redukować stres i daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa, natomiast lokale usługowe powinny wyróżniać się na tle innych i tworzyć klimat zachęcający do ponownej wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *